Kiedy pacjent cierpi na wadę zgryzu, pierwszym specjalistą, który przychodzi nam na myśl, jest ortodonta. Jednakże, wada zgryzu może być również konsekwencją nieprawidłowych funkcji zachodzących w jamie ustnej, dlatego logopeda jest również niezbędny w procesie leczenia części Pacjentów. Logopeda zajmuje się funkcją, a wada zgryzu może być przyczyną lub konsekwencją nieprawidłowych funkcji. Dlatego, logopeda przeprowadza diagnostykę i zaplanuje terapię w celu przywrócenia prawidłowej motoryki i pozycji spoczynkowych warg, języka i żuchwy.
Wśród podstawowych przyczyn powstawania wad zgryzu należą czynniki, których leczenie i eliminowanie to podstawą terapii logopedycznej. Nieprawidłowy typ połykania, oddychanie przez usta, nieszczelność warg, nieprawidłowe żucie i obróbka pokarmu, parafunkcje, takie jak długotrwałe ssanie smoczka lub picie z butelki, ssanie języka, policzka lub wargi, ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, gryzienie przedmiotów, zgrzytanie zębami, to jedne z najczęstszych przyczyny wad zgryzu.
Terapia logopedyczna wraz z leczeniem ortodontycznym skróci czas noszenia aparatu. Współpraca ortodonty i logopedy w części przypadków jest niezbędna, ponieważ ortodonta opracowuje i wdraża leczenie wady zgryzu, a logopeda rozpoczyna terapię, która ma na celu eliminację przyczyn.

Wada zgryzu może być przyczyną trudności podczas obróbki pokarmu (gryzienia i żucia), połykania, a nawet trawienia pokarmu. Przyczynia się także do wad wymowy, a nawet dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, nawracających bólów głowy czy niedrożności dróg oddechowych. Rehabilitacją tych trudności również zajmuje się logopeda we współpracy z fizjoterapeutą.
Terapia logopedyczna z pacjentem ortodontycznym zaczyna się od diagnozy, która obejmuje wywiad z pacjentem lub rodzicem pacjenta, badanie budowy układu orofacjalnego, obserwację pozycji spoczynkowych w obrębie twarzy i jamy ustnej, obserwację procesów takich jak połykanie, oddychanie, gryzienie, żucie, fonacja, ogólne funkcjonowanie poprzez wszelkiego rodzaju aktywności mające na celu analizę napięcia, symetrii, ruchomości poszczególnych mięśni, obserwację postawy ciała, no i w końcu badanie artykulacji. Na podstawie skrupulatnej diagnozy logopeda planuje indywidualną terapię, która obejmuje właśnie współpracę z ortodontą, odpowiednie stymulacje, treningi bierne, a także czynne, metody wspomagające jak kinesiotaping i elektrostymulacja dostosowane do przypadku danego pacjenta. U pacjentów ortodontycznych logopeda jest niekiedy niezbędny ze względu na konieczność skorygowania pracy języka podczas mówienia czy połykania. Tłoczenie języka na zęby, połykanie z językiem między zębami i inne (tzw. zaburzenia miofunkcjonalne) mogą "psuć" efekty korygowania zgryzu aparatem, stąd terapia logopedyczna jest istotnym elementem terapii ortodontycznej.
Zapraszamy do konsultacji logopedycznych w Gabinecie Ortodoncja i Radiologia. Zespół wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin zadba o optymalne wyniki leczenia ortodontycznego.
UK Flag 1 UK Flag 2