Każdy proces leczenia, zarówno wad zgryzu, jak i wszelkich innych schorzeń powinien rozpoczynać się od prawidłowej diagnozy. Badania radiologiczne to podstawa prawidłowego rozpoznania, a później skutecznego leczenia chorób i zaburzeń. Błędna diagnoza może przyczynić się do nieprawidłowego, bądź zupełnego zaniechania leczenia najgroźniejszych schorzeń Pacjenta. Dlatego radiologia zajmuje szczególne miejsce w diagnostyce wstępnej oraz monitorowaniu procesu leczenia Pacjentów.
Na czym opiera się precyzyjna diagnostyka radiologiczna?
Pierwszym, najważniejszym filarem jest osoba wykonująca i opisująca badanie radiologiczne. Wraz z rozwojem nauki, najnowszych postępach w technologii i rozwoju metod obrazowania bardzo istotnym jest ciągłe szkolenie oraz doskonalenie umiejętności zawodowych. Uczestnictwo w kursach, zjazdach oraz lektura najnowszych publikacji to podstawa rozwoju w tak szybko rozwijającej się dziedzinie jaką jest radiologia. Praca na uczelni, prowadzenie wykładów, kursów dla studentów oraz lekarzy to świetny sposób na odświeżanie wiedzy, jak i ciągłe doskonalenie własnych umiejętności. Praca ze specjalistami z własnej dziedziny, jak i feedback od lekarzy innych specjalności (m.in. ortodontów, chirurgów) to kolejny z filarów ciągłego rozwoju w radiologii. Wszelkie te trudne aktywności umożliwiają ciągły rozwój i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Połączenie ich z pasją do rozwoju pozwala na wykonywanie pracy radiologa na wysokim poziomie. Dlatego też polecamy badania radiologiczne wykonywane w naszym Gabinecie przez dr n. med. Wojciecha Kazimierczaka, pracownika naukowego i dydaktycznego Collegium Medicum UMK, radiologa w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy, autora prac naukowych, recenzenta czasopism naukowych.
Drugim filarem diagnostyki obrazowej jest zaawansowany sprzęt diagnostyczny. Pozwala on na uzyskiwanie obrazów najwyższej jakości, który umożliwia postawienie trafnych diagnoz z najwyższą pewnością. Praktyka kliniczna pokazuje, że korzystanie z CBCT stomatologicznego oraz ultrasonografów wysokiej jakości umożliwiają rozpoznawanie i charakterystykę zmian często niewidocznych lub nieprawidłowo rozpoznanych na słabszym sprzęcie. Niesie to możliwość odpowiedniego pokierowania dalszym procesem leczenia Pacjenta, odpowiednio wczesne wykrycie zmian złośliwych, ich różnicowanie ze zmianami łagodnymi lub możliwość zaprzestania uciążliwej, powtarzalnej diagnostyki. Z dumą informujemy, że Pacjenci Gabinecie Kazimierczak Ortodoncja i Radiologia diagnozowani są za pomocą najbardziej zaawansowanych w swoich dziedzinach systemach.
Ultrasonograf Philips Epiq Elite to bardzo zaawansowane urządzenie do badań USG, unikatowe w skali całego regionu. W zestawieniu z najdoskonalszymi obecnie dostępnymi głowicami Philips C5-1 PureWave oraz eL18-4 PureWave umożliwia uzyskanie obrazów najwyższej jakości. Szeroki zakres częstotliwości obu sond umożliwia wykonywanie badań zarówno noworodków jak i otyłych dorosłych. Liczne dostępne funkcje analizy obrazu często umożliwiają postawienie ostatecznej diagnozy zmian wykrytych za pomocą mniej zaawansowanych ultrasonografów. Funkcja elastografii fali poprzecznej Shear Wave znajduje zastosowanie zwłaszcza w diagnostyce niejednoznacznych zmian w USG piersi, USG tarczycy oraz wątroby. Zastosowanie elastografii w znacznej liczbie przypadków umożliwia różnicowanie zmian łagodnych ze złośliwymi i skierowanie Pacjenta na odpowiednie leczenie.
Tomograf komputerowy CBCT Hyperion x9 3D PRO to pozwala na uzyskanie niezwykle precyzyjnych i szczegółowych obrazów, co znacznie ułatwia diagnozowanie nawet najbardziej skomplikowanych przypadków. Rozdzielczość przestrzenna na poziomie 68 μm pozwala na diagnostykę nawet najmniejszych, bardzo subtelnych zmian w obrębie szczęki i żuchwy oraz wdrożenie prawidłowego leczenia stomatologicznego. Pole obrazowania o wielkości 13 x 16 cm umożliwia objecie polem skanowania cały zakres szczęki i żuchwy oraz znaczną część zatok przynosowych pacjenta. Dzięki temu Pacjent nie jest narażony na kilkukrotne skanowanie wybranego obszaru, zmniejsza to dawkę promieniowania i czyni badanie bezpieczniejszym. Ponadto wielokrotnie pozwoliło to na wdrożenie leczenia chorób zatok przynosowych rozpoznanych u naszych Pacjentów w trakcie badań stomatologicznej tomografii komputerowej.